Випуск 1. Що таке стрес?

СТРЕС — це реакція нашого організму на появу або можливість появи загрозливих, дискомфортних або ускладнюючих впливів з боку навколишнього середовища.
Це природна реакція, яка забезпечує мобілізацію усіх наших ресурсів для подолання та захист організму від загрожуючих факторів будь-якої екстремальної ситуації.

Виникнення цієї реакції означає, що наш організм готується до протистояння несприятливим та загрожуючим умовам — якби не було такого механізму мобілізації ресурсів, то людство просто загинуло  б  у боротьбі за виживання в дикій природі.

Якщо ресурсів у організму достатньо для подолання негативних факторів екстремальної ситуації, то стресова реакція завершується відновленням та нормалізацією стану на всіх рівнях життєдіяльності нашого організму.
Більше того — здолавши труднощі наша психіка та фізіологія тренуються і наступного разу така стресова ситуація буде долатись легше — відбувається наш розвиток, наше  пост-стресове зростання.

Якщо інтенсивність або тривалість впливу стресогенних факторів перевищує можливості і ресурси нашого організму,  відновлення не відбувається — виникають пост-стресові розлади, які можуть проявлятись у вигляді психофізіологічних, психологічних  та психосоматичних проявів та симптомів. Виникають відчуття виснаження, безсилля, зниження працездатності, незадоволення своїм життям, напади депресії або агресії до оточуючих, труднощі з засинанням, нічні кошмари, безпричинні болі в голові, м’язах, внутрішніх органах, тощо.

Отже,

  • стрес — це не екстремальна ситуація сама по собі — навпаки, саме екстремальна ситуація викликає стресові реакції нашого організму і нашої психіки;
  • стрес — це не психічні та фізіологічні наслідки, не стресові розлади — вони виникають в наслідок дії екстремальної ситуація, яка перевищує адаптаційні можливості нашої психіки та організму.

 

СТРЕС — це процес, це реакція організму на екстремальну ситуацію.

Чому це важливо для самодопомоги?

Ми не можемо змінити причини виникнення стресу — екстремальну ситуацію — вона вже відбулась. Можна уникнути або запобігти екстремальній ситуації, але якщо вона відбулась — змінити ми її не можемо!
Вона вже сталась — в минулому.

Отже образа, ДТП, конфлікт з керівництвом на роботі, сімейна сварка, публічний виступ перед великою аудиторією, бойові дії — це не стреси.
Все це події, що спричинили виникнення стресових реакцій.
Причин можна уникнути, але змінити їх після того, як вони відбулись ми не можемо.

А от реакцію на ці події ми можемо змінювати — за нашим бажанням.
Ми можемо полегшити, прискорити або уповільнити протікання, ми можемо змінити своє реагування або навіть взагалі не реагувати.

Стрес, як ситуацію, стрес, як подію зазвичай характеризують — небезпечний стрес, сильний або слабкий стрес, раптовий стрес, шкідливий або корисний стрес, фізіологічний, психологічний, соціальний, інформаційний та інший стрес.
Що можна зробити з раптовим сильним та небезпечним стресом? — Нічого! З таким стресом можна тільки змиритись та безпорадно очікувати на його наслідки. Ще можна втекти від нього в алкогольне або наркотичне сп’яніння — щоб очікувати було не так страшно.

А якщо стрес — це процес, реакція, то навіть неочікувану сильну та небезпечну реакцію можна, навіть потрібно змінити — стресову реакцію можна послабити… уповільнити… замінити… Її можна навіть зупинити!

Ще один важливий момент — наша реакція на екстремальну ситуацію залежить від нас, від нашого відношення до цієї події: для когось стрибок з парашутом є екстремальною подією, а для інструктора з парашутних стрибків — повсякденною рутинною роботою, у когось виступ перед аудиторією викликає паніку і серцевий напад, у іншого — задоволення від усвідомлення своїх здібностей впливати на людей

Реагування залежить
— від нашої готовності до виникнення екстремальних подій,
— від фізіологічних чинників — відношення до впливу стрес-факторів у здорової, повної сил і енергії людини відрізняється від реагування втомленої людини, виснаженої хворобою,
— від фокусу уваги та значущості, якої ми придаємо подіям, що відбуваються,
— від наших переконань, щодо екстремальних подій та обставин в яких вони відбуваються,
та інших факторів, які ми розглянемо в наступних випусках розсилки.

І так
stres-ce

До наступних зустрічей!

З повагою,

Олександр Литвинов

7.12.16


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *