Випуск 6 «ПСИХОТРАВМУЮЧІ ФАКТОРИ ЕКСТРЕМАЛЬНИХ СИТУАЦІЙ» (ПРОДОВЖЕННЯ)

Сьогодні ми розглянемо ГЛОБАЛЬНІСТЬ ВПЛИВУ ПСИХОТРАВМУЮЧИХ ФАКТОРІВ при бойових діях та екстремальних ситуаціях.

Активна участь у бойових діях призводять до значних психогенних втрат серед військовослужбовців — за словами начальник науково-дослідного центру гуманітарних проблем Збройних сил України Н. Агаєва, «в даний час серед українських військових вони досягають практично 80% і приблизно в 30-40% випадків це можуть бути безповоротні втрати» — коли психологічні проблеми переходять в психіатричні.

Не думаю, що все дійсно на стільки погано і є сумніви, що хтось проводив достатньо валідні повноцінні польові дослідження і має достовірну статистику, але дійсно — війна, бойові дії, проживання на території бойових дій впливають набагато більш сильно, ніж стреси мирного життя, їм набагато складніше протистояти і вони набагато частіше мають незворотні наслідки.

Це визначається в першу чергу масовістю і глобальністю впливу травмуючих чинників
— по-перше, впливу одночасно піддаються величезні маси людей — військовослужбовці, добровольці територіальних батальйонів, волонтери, які так чи інакше приймають участь у бойових діях, жителі цих територій, біженці, вимушені покинути свої житла і майно,
-по-друге, вплив ВСІХ психотравмуючих чинників — і фізіологічних, і психоемоційних, і соціальних, і інформаційних — відбувається ОДНОЧАСНО — у всьому спектрі різноманітності, інтенсивності та тривалості.

В НЛП є поняття нейрологічних рівнів особистості — зручна модель для наочного і структурованого опису людини запропонована в 90-х роках ХХ століття Р.Ділтсом:

0 Пирамида ЛУМи з самого народження живемо в якомусь оточенні
— поруч з нами є наші батьки, рідні та близькі, друзі та знайомі
— у нас є якісь речі — житло, машина, майно.

Ми якимось чином себе в цьому оточенні проявляємо — щось робимо … або не робимо — якось поводимо.

При цьому ми проявляємо свої здібності — щось вміємо робити, щось ні, щось робимо якісно, щось не дуже.

У кожного з нас є певна картина світу — наші переконання
- про добро і зло
— що таке добре і що таке погано,
— як правильно себе поводити, як — не правильно,
— з ким дружити, що носити, де і з ким жити,
— що можна і що — не можна.

У кожного з нас є свої цінності — ми вважаємо щось більш цінним і важливим ніж інше
— для когось важливим є сім’я
— для когось діти,
— для когось батьки,
— для когось будинок,
— для когось гроші або речі,
— для когось робота, кар’єра, бізнес,
— для когось країна,
— для когось національна ідея,
— або мир у всьому світі.

Все це визначає нашу ідентичність — Хто Я?
— робітник,
— бізнесмен,
— батько сімейства,
— захисник — себе, своєї родини, свого кутка, своєї хати або своєї Вітчизни.

Всі ці Я — різні люди і живуть вони заради різної місії.
Хтось все життя ходить на роботу — в цьому сенс його життя, хтось будує бізнес і ним живе, хтось живе заради дітей, хтось живе заради свободи — своєї або своєї країни.

Війна зачіпає і руйнує всю звичну і усталену структуру особистості людини — під час війни, під час бойових дій руйнується практично кожен шар, кожен рівень структури.
— втрачається і знищується майно, житло, гинуть друзі і знайомі, рідні та близькі,
— людина здійснює вчинки, за які звинувачує себе чи навпаки — не здійснюєь,
— все, що вона вважала правильним, таким важливим і потрібним — виявляється неважливим і нікому не потрібним, цінності, які визначали життя ще кілька місяців тому раптом виявляються дрібними і нікчемними.
Що означає хороша робота? кар’єра? гроші? престиж? машина? дача? зовнішність? зайва вагу? модний прикид? наворочені гаджети? високе мистецтво? захоплення та хобі?
Якщо навколо смерть і руйнування …
Братній народ виявляється не братнім, друзі виявляються ворогами, а ті, кого ще кілька років тому вважав ворогами — допомагають боротися проти агресії вчорашніх друзів.

Людина втрачає СЕБЕ
— я вже не той, ким був вчора
— але хто я зараз?
— хто я після всього, що сталося?
— ким я стану після всього цього?

Небезпека, критичність впливу психотравмуючих чинників бойових дій — в їх масовості і глобальності — впливають оідразу всі фактори і впливають одразу на всіх, хто опинився в зоні ураження і на всіх, хто з ними так чи інакше пов’язаний.

0 Травмуючі  фактори екстремальних ситуацій (2)

При цьому війна, бойові дії руйнують базисні, глибинні, як правило, не усвідомлювані, але властиві кожному з нас переконання

— Я ХОРОШИЙ!

— СВІТ ХОРОШИЙ!

— ЗІ МНОЮ НЕ МОЖЕ СТАТИСЯ НІЧОГО ПОГАНОГО!!!

Які б вчинки людина не здійснював у своєму житті — він все одно вважає себе хорошим! Інакше бути не може — завжди знаходяться сили забути, придушити і виправдати себе. Ми пояснюємо чому ми вчинили так … чому це добре … і як би погано було, якби ми вчинили по іншому … Ми завжди можемо пояснити і виправдати і свою бездіяльність і своє боягузтво — навіть якщо ми в чомусь звинувачуємо себе, в глибині душі ми вважаємо себе ХОРОШИМИ
Війна все і оідразу ставить на свої місця! Скидає всі покриви! Розкриває всі нариви!
У хвилини небезпеки людина виявляє себе, свою внутрішню сутність — і вона не завжди збігається з нашою звичного соціального маскою.
Раптом з’ясовується, що Я — НЕ хороший — і немає часу знайти пояснення і виправдання, немає можливості пояснити і виправдати свої вчинки — все є як є:
— злякався …
— втік, залишивши товаришів …
Або вбив, хоча вважав що ніколи нікого не вб’єш … або навпаки — треба було, але не зміг вистрілити …

Як би нас не тріпала життя, в глибині душі ми всі чекаємо дива — віримо, що навколишній СВІТ ХОРОШИЙ, віримо, що у нас все буде добре! що ще зовсім трохи і все зміниться на краще.
А якщо нам добре — то значить ми схопили Бога за бороду і так буде завжди.
І ось, раптом — все зруйнувалося — будинок, машина, майно, рідні та близькі, друзі та знайомі, бізнес, звичне життя, улюблене місто — всього цього немає!
І світ виявляється ворожим і злим!
І як протистояти цьому величезному ворожому і злому світові???

З дитинства, не зважаючи на всі переконання батьків, кожен з нас впевнений, що ми будемо жити вічно — ну, щонайменше, років до ста, ну нехай до 70-80 років — це вже точно!
Ми віримо, що ні занедужаємо, що ні потонемо, що ні розіб’ємося, що не потрапимо під машину, в аварію — ми віримо, ми в глибині нашої душі переконані, що з нами нічого поганого не трапиться …
І навіть якщо трапляється — переконуємо себе, що це випадковість …
І раптом — СТАЛОСЯ — обстріл … бій … смертельна небезпека … важке поранення … відірвало руку … ногу …

І РАПТОМ всі наші глибинні переконання, вся наша усталена картина світу рушиться в одну мить
— я такий який я є,
— світ жорстокий,
— і трапитися може будь-яке нещастя — все що завгодно…

 

І людина виявляється безсилою перед ударом долі — колишнє життя — все, чим жив, все, у що вірив — виявляється зруйнованим, майбутнє — безпросвітно похмурим і безглуздим.

Вона зависає у травмуючій події — знову і знову перепрожівает її, шукає вихід — і не може знайти, намагається забути, заглушити — але травмуюча подія знову і знову повертається в нічних кошмарах і флешбеках. Людина не може розповісти і висловити біль, що його поїдає — він замикається в собі, закривається він рідних і близьких, старих друзів і знайомих.
Виникає посттравматичний стресовий розлад.
На цьому ми закінчуємо розгляд психотравмуючих чинників екстремальних ситуацій.

Якщо у вас є питання, можете їх задати у відповідь лист розсилки або в коментарях на сторінці розсилки на сайті -http://psyhelp.beyourself.com.ua/moi-raboty/rassylka-psixologicheskaya-pomoshh-pri-ptsr/

Далі ми розглянемо питання ПРОФІЛАКТИКИ СТРЕСУ і ПОСТТРАВМАТИЧНОГО СТРЕСОВОГО РОЗЛАДУ — що необхідно зробити, щоб запобігти або хоча б зменшити руйнівну дію стресу й попередити виникнення посттравматичного стресового розладу.

 


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

СПАМ-фильтр *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>