Випуск 4 «ПСИХОТРАВМУЮЧІ ФАКТОРИ ЕКСТРЕМАЛЬНИХ СИТУАЦІЙ» (ПРОДОВЖЕННЯ)

На вихідних зустрічався з підписником — виникло питання:

- Навіщо так докладно про травмуючі чинники? Можливо краще відразу розглянути що робити — в екстремальній ситуації? при    виникненні посттравматичного стресового розладу?

Я планував про це написати пізніше — при обговоренні профілактики стресу та питань про розвиток ПТСР, але подумав, що напевне таке питання задають собі багато хто з більш ніж сотні підписників.

І так — НАВІЩО ТАК ДОКЛАДНО?

— Дійсно, є безліч технік — в НЛП, в арттерапії, в гіпнотерапії — які допускають надання психологічної допомоги без виявлення та усвідомлення причин виникнення проблеми. Дійсно, можна працювати і так — навіть льотчики іноді літають «під шторкою» — із заштореними стеклами кабіни.
Але все ж краще знати і розуміти першопричину психологічної травми — для підвищення ефективності та безпеки роботи з клієнтом.

— Обговорення обставин екстремальної ситуації — «вислуховування» постраждалого є одним із, а скоріше — самим основним способом встановлення довіри — без якого надання психологічної допомоги попросту неможливо. Якщо потерпілий не хоче говорити з психологом, якщо він не вірить йому, то всі знання, досвід, регалії виявляються марними.
Обговорення травмуючих чинників — того, що викликало стрес, того, що «не відпускає з війни» — це місток для встановлення довіри з постраждалим, який допомагає показати йому, що психолог його розуміє і розуміє ситуацію в якій йому довелося побувати.
Починаємо з обставин бою — з фізичних факторів і їх впливу на фізіологію — вони не стосуються особистості потерпілого і тому він їх може відносно легко обговорювати із сторонніми. Від «що відбувалося» переходимо до того «що він при цьому відчував» — до його психоемоційного стану. Далі від обговорення його почуттів в травмуючій ситуації переходимо до того, «що він з цього приводу думає» — як він оцінює те, що сталося — виявляємо зміни ціннісних установок, порушення глибинних переконань і причинно-наслідкових зв’язків.

— Саме знання травмуючих факторів забезпечує ефективну профілактику та запобігання виникнення стресу і посттравматичних стресових розладів — якщо ми можемо усунути вплив травмуючих факторів або підвищити поріг адаптації в учасників бойових дій і екстремальних ситуацій, то тим самим ми усуваємо можливість виникнення стресу та психологічної травми як такої.

Сподіваюся з цим все зрозуміло і можемо рухатись — розглянемо ІНФОРМАЦІЙНО-КОГНІТИВНІ психотравмуючі фактори екстремальних ситуацій

Незвична обстановка, раптовість обстрілу, нападу, несподііваність виникнення ситуації, відсутність подібного досвіду підвищують стресогенний вплив екстремальної ситуації, знижують можливість адекватного фізичного і психологічного реагування — посилюють стрес і його наслідки.

Брак інформації і відсутність інформації — невідомість лякає, наш мозок готується до гіршого — змушує нас бути в постійному психічному напруженні, знову і знову перепроживати можливі (!) негативні події.
По суті нестача і відсутність інформації призводить до виникнення стресу у відсутності реального стресора — немає реальної причини, немає реального травмуючої події, але є очікування їх, викликане браком інформації.
Крім того, відсутність достовірної інформації сприяє поширенню чуток, дезінформації і, як результат — виникненню паніки.

Не менш шкідливим може бути не тільки недолік, але і надлишок інформації:
— коли всі достеменно знають, що все погано — починається паніка, або пошук винних, або опускаються руки і виникає апатія, байдужість,
— коли всі знають, що все добре, допомога наближається — всі розслабляються і все стає погано…

Суперечливість інформації призводить до відключення свідомості і здатності адекватно оцінювати ситуацію — в цьому стані людина легко піддається страхам, стороннім навіюванням, робить ірраціональні вчинки. 0 Інформаційні

На цьому сьогодні закінчимо …

Якщо у вас є питання, можете їх задати в коментарях нижче на сторінці

У наступному випуску розсилки ми продовжимо розгляд психотравмуючих чинників екстремальних ситуацій і розглянемо ІНФОРМАЦІЙНІ психотравмуючі фактори екстремальних ситуацій.

У наступному випуску розсилки ми продовжимо розгляд психотравмуючих факторів екстремальних ситуацій і розглянемо травмуючий вплив ІНТЕНСИВНОСТІ та ТРИВАЛОСТІ дії стресогенних факторів.

 


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

СПАМ-фильтр *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>