Випуск 2 «ПСИХОТРАВМУЮЧІ ФАКТОРИ ЕКСТРЕМАЛЬНИХ СИТУАЦІЙ»

Розсилка «Психологічна допомога при ПТСР»

У житті сучасної людини стрес може викликати, що завгодно: конфлікти на роботі, в громадському транспорті, сімейні конфлікти, брак часу, вікові кризи. Нерозділене кохання, подружня зрада, чутки, плітки, глузування однокласників, заборона дитині грати на комп’ютері або відмова батьків купити йому дуже потрібну йому саме зараз іграшку — для когось це дрібниці, а для когось — стрес в самому крайньому його прояві, який може привести до суїциду.

Все це так — дійсно стрес і посттравматичні стресові розлади є і в мирному житті. Але в мирному житті суїцид, депресії та інші важкі посттравматичні розлади психіки — це поодинокі випадки, до яких схильні психічно нестійкі особистості. Решта так чи інакше справляється зі своїми психологічними проблемами і без допомоги психологів. Ну а ті, хто не справляється — в нормальному житті не дуже сильно виділяються на загальному тлі нормальних людей.

В нормальних умовах психотравмуючі ситуації трапляються не часто і, як правило,  після екстремального впливу стресової ситуації у нас є час і можливість відновити свій психічний стан.

Наша країна вже рік живе в стані перманентного соціально-політичної кризи …
Майже 10 місяців на Донбасі йде війна. В умовах бойових дій вплив психотравмуючих чинників зростає багаторазово і стрес відчувають всі учасники подій — як військовослужбовці, що безпосередньо приймають участь у бойових діях, так і мирні жителі зони бойових дій, волонтери, і всі ті, кого ці події стосуються прямо або опосередковано — рідні та близькі, друзі і товариші, просто люди, які близько до серця приймають всі ці події.

У бойових діях дуже багато травмуючих факторів і вони одночасно впливають на сотні й тисячі людей — цим і небезпечно їх вплив.

Які ж основні психотравмуючі фактори бойового та воєнного стресу  який в тій чи іншій мірі відчувають в останні місяці всі громадяни нашої країни?

Навряд чи можна перелічити і розглянути їх усі, тому давайте розглянемо основні з них.

Самими явними і зрозумілими, звичайно ж, є фактори фізіологічні — що безпосередньо травмують наше тіло і через нашу фізіологію впливають на нашу психіку:

- біль від фізичних травм, поранень, контузії,

- звуки вибухів, свист куль, завивання мін, вібрація, ударна хвиля …

- нестача сну та повноцінного выдпочинку …

- нестерпний запах, відсутність звичних санітарно-гігіеністіческіх умов, екстремально низькі або високі температури, голод і спрага …

Який біль може винести людина?
Скільки можна перебувати під безперервним обстрілом «Градів» — годину? добу? тиждень?
Скільки можна обійтися без води? без їжі?
Скільки можна обійтися без сну?
А якщо все це разом?

Без їжі людина може прожити до 30 діб, без води — до 5 днів …

Без сну працездатність у виконанні бойових завдань зберігається до 3-х днів — на 4-й день ВЕСЬ особовий склад виходить з ладу.
При забезпеченні півторагодинного сну на 7-й день з ладу виходить 50% особового складу.
При 3-х годинному сні 90% особового складу зберігають працездатність до 9 днів.

Це означає, що військовослужбовці фізично МОЖУТЬ виконувати бойове завдання, але це не означає, що їх психіка при цьому не страждає — фізіологія працює на межі і це не може не відбиватися на нашому психічному стані.

Не настільки помітними але не менш руйнівними є фактори психоемоційні  — вони викликають негативні емоції і завдають удар безпосередньо по психіці людини.

Як відомо, емоції не завжди є наслідком реально існуючих фізичних чинників — як правило, це результат дії нашої уяви, наших переконань, наше розуміння правильності та неправильності, важливості і цінності чого-небудь:

- Небезпека для життя і здоров’я

Крім безпосередньої небезпеки психо-емоційних реакцій — паніки, агресії на оточуючих, ступпора та ін. — які можуть бути небезпечними для самого потерпілого та його оточення самі по собі, тривале знаходження в небезпечній ситуації виснажує фізичні і психічні ресурси організму, призводить в психо-емоційному вигорання і послаблює захисні функції нашого організму.
Якщо вівцю помістити поруч з кліткою в якій знаходиться хижак, то через добу вона помре — у людини запас міцності більше, але перебуваючи тривалий час в небезпечній для життя ситуації кожен з нас отримує психотравму

- Усвідомлення поранення, травми, каліцтва

Поранення само по собі — це боляче! Але часто не менш боляче для нашої психіки буває усвідомлення свого каліцтва.

В Афганістані у військовому госпіталі я зустрів двох пацієнтів — пройшло майже 30 років, але я пам’ятаю їх досі:

- По коридору займаючи всю його ширину назустріч весело сміючись і обмінюючись жартами йшла група солдат — деякі у формі, деякі — в синіх лікарняних піжамах. Я збирався зробити зауваження, аж раптом посередині побачив бійця — він виглядав щасливо і сміявся голосніше всіх … Куртка піжами була розстебнута, видно гарне молоде мускулисте тіло — плечі, груди, прес …
А ноги … Ніг не було! Обох!.. Але він сміявся і був щасливий …
Я не знаю, як склалася його доля після повернення з Афганістану — можливо війна його наздогнала вдома, але в той момент він не почувався калікою …

- І інший випадок — в палаті сидить молодий лейтенант — сидить вже тиждень: застиглий погляд спрямований у нікуди, ні з ким не розмовляє, майже не їсть … Зовні абсолютно здоровий — руки-ноги цілі, голова — ціла … І все ж він вважав себе калікою — в його першому виході він супроводжував колону і потрапив під обстріл — йому відірвало статеві органи…І не дивлячись на те, що більше на його тілі не було ні подряпини, в його розумінні його життя — скінчилося!

Дві людини, дві реакції на події, два життя…

- Горе і втрата — загибель рідних і близьких, загибель друзів, з якими ще вчора разом пив чай і сміявся над їх жартами

- Загибель товаришів по службі і мирних жителів, в якій людина звинувачує себе — і не важливо, що його особистої вини немає ні в тому, що сталося, ні в цій війні — почуття провини може переслідувати людину через багато років

- Спостереження сцен і картин насильства і смерті — вигляд відірваних кінцівок, розтерзаних трупів може повертатися в нічних кошмарах, особливо якщо постраждалий сам приймав участь в цих подіях

- Участь безпосередню участь у бойових діях, в знищенні ворога - знову і знову може надалі повертатися під флешбеки, нав’язливих спогадах

Неетична особиста поведінка — не витримав важкості ситуації, злякався, сховався, збрехав — про  провину свою або товариша, жорстокість по відношенню до полоненого, мародерство

Удар по особистій честі і гідності - не всі і не завжди ми можемо комусь розповісти навіть про свою мирного життя, ми самі прагнемо це забути і не згадувати — тим більш складно якщо під час бойових дій людині довелося випробувати жахи полону — приниження, тортури, знущання.

 

На цьому сьогодні закінчимо…

Якщо у вас є питання, Ви можете їх задати у формі для коментарів нижче на сторінці

У наступному випуску розсилки ми продовжимо розгляд психотравмуючих чинників екстремальних ситуацій і розглянемо соціально-психологічні та інформаційні чинники.


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

СПАМ-фильтр *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>